sobota 28. listopadu 2015

Spravny vyber udidla

Vybrat udidlo není až tak snadné, jak se zdá. Existuje velké množství stylů a materiálů a každý kůň má jiné požadavky. Měla by se věnovat pozornosti při výběru správného udidla. Výběr nesprávného udidla může koni přinést spoustu nepříjemností. Výběrem správného udidla, které kůň snadno přijme je velmi snadno ovladatelný. Výběr správného udidla je velmi důležitý.

Stihlová udidla patří k nejběžnějším typům. Širší a odlehčená udidla jsou vhodná pro citlivější koně, pokud vybíráte udidlo ostřejší, zvolte užší typ. Udidlo nesmí koně tlačit do patra. Tento typ udidel je velmi často používán u mladých koní, jako první udidlo.

Udidla typu sněhulák se používají jako běžná stihla nebo jako silná páka, to však záleží na způsobu připnutí otěží a podvázání udidla. Při tréninku je možné užívat různé stupně síly. Když jsou kroužky udidla pohyblivé, je možné působit zároveň i na týl koně, což způsobuje tzv.zaklapnutí hlavy.

U udidel typu oliva se neprotáčí kroužky, oproti ostatním a tím pádem je působení trošku silnější. U tohoto typu se nemůže státm, aby se tlama skřípla mezi udidlo a udidlový kroužek, jako je tomu u stihlových. Udidla olivového typu jsou pro koně obtížnější, nemohou si ulevit od tlaku. Jsou také používané pro drezurní ježdění.

Udidla typu déčko se neprotáčí kroužky udidla a působení na koně je silnější. Udidla typu déčka působí i mírně ze strany na tlamu koně a tím zesílí působení jezdce. Je obtížnější pro koně si ulevit od tlaku. Koně se často do udidla zakusují.

Drezurní páková udidla zajistí, že i ten nejmenší pohyb kůň ucítí. Nejsou však vhodné pro začátečníky.

Péče o srst koní - jak ji správně čistit

Koně je důležité pravidelně čistit. Pravidelným a správným čistěním se koním masírují svaly a zlepšuje se jim prokrvení těla a hlavně čištěním se odstraní nečistoty, které jsou usazeny na kůži a ucpávají póry.

Jak nejlépe koně očistit? Koně vždy čistíme po směru jeho srsti a to tak, že začínáme u hlavy a končíme na zádi. Pokud přijdeme ke koni, který byl celý den ve stáji či výběhu, bude zcela jistě od prachu, slámy a bláta. Slámu z koně odstraníme rukou a bláto umyjeme nebo necháme uschnout a poté seškrábneme hrubým kartáčem nebo hříblem. Usazený prach odstraňujeme houbou, kterou mírně navlhčíme a stíráme vždy po směru srsti koně. Tomuto čistění říkáme hrubé čištění a je možné použít čistící rukavici. Pokud je kůň zpocený, otřeme ho stěrkou proti potu. A nyní začneme koně hřebelcovat. Na hřebelcování používáme gumová nebo měkká umělohmotná hřibílka. Tam, kde vyčnívají kosti – kohoutek, kyčelní hrboly atd. Musíme hřebelcovat velmi opatrně a dlouhými tahy kroužíme proti srsti od hlavy koně. Hřibílko se musí často vyklepávat. Poté si vyzmeme měkký kartáč do druhé ruky a jím odstraníme vyhřebelcovaný prach. Tento postup se opakuje do té doby, než bude kůň opravdu čistý. Hřívu vyčesáváme hřebenem nebo kartáčem. Hlavu koně čistíme tvrdším kartáčem a prach z hlavy odstaňujeme měkkým kartáčem.

Základní potřeby pro péči o srst jsou: